Katarakt leonbergeritel.

Pärilik hallkae (HC).
Pärilikud silmahaigused on väga tavalised paljudel koeratõugudel. Üks kõige tavalisemaid silmaprobleemidest on pärilik katarakt (HC), mida esineb peaaegu kõigil tõugudel.
Katarakt e. hallkae tähendab silmaläätse hägustumist. Lääts asetseb silmas vikerkesta ja pupilli taga.Kae põhjustab läätse territooriumil moodustuvat hägusust. Hägunemise ulatus varieerub individuaalselt. Hägusus võib olla nii kerge, et see ei mõjuta koera nägemist. Hägusus võib olla ka nii laiaulatuslik, et koer võib jääda pimedaks. Hägususe suurus võib kasvada koera vanuse kasvades ja mõjutada sellisel juhul koera nägemist.
Paljudel vanadel koertel esineb vanemas eas katarakti, mis ei ole pärilik.
Pärilik posterior polaarne katarakt on geneetilise hallkae ehk HC vorm. Posterior polaarsesse katarakti haigestub leonberger enamasti noorelt, alla 4-aastaselt (6 kuust 2 aastani). Posterior polaarne katarakti vorm edeneb kiiresti. Pärilik katarakt on harva valulik. Pimedaks jäämine toimub on aeglaselt. Nõrgenenud nägemisega või pimedaks jäänud koer on võimeline elama kodustes tingimustes pikalt ja see haigus ei lühenda eluiga.