Glaukoom leonbergeritel.

Glaukoom tekib siis, kui silma vedelikurõhk tõuseb nii kõrgeks, et see kahjustab nägemisnärvi. Silmasisese rõhu tõus võib viia nägemisnärvi kahjustuse ja pimedaks jäämiseni.

Silma sisemuses moodustub ja tsirkuleerib sisemine vedelik, mis kindlustab normaalse katte, sh ka skleera surve. Nii nagu kellaklaas, on skleeras sarvkest. Valgus jõuab läbi selle silma võrkkestale, seejärel nägemisnärvile ja siis transformeerib kujutise aju. Mitmesugustel põhjustel võib olla silmasisese vedeliku äravoolamine häiritud - silma liigne vedelik, suureneb surve ja hakkab silma rõhuma. Sellest kannatab nägemisnärv, mille kiud sulgevad silmamuna seinu. Surve jätkub aastaid. Seoses äravoolu vähenemisega väheneb ka sisemise vedeliku hulk. Silm kohaneb vähehaaval sellise olukorraga, ent kanalid muutuvad üha kitsamaks ja surve suureneb. Samaaegselt toimub muutusi veresoontes - takistatud on vere juurdevool, kudede toitumine, sh ka nende, mis kindlustavad silma sisemise vedeliku juurde- ja äravoolu. Lõpuks nägemisnärv hävib. Selline on patoloogilise protsessi üldine skeem.

Leonbergeritel esineb okulaarset glaukoomi selgelt sagedamini kui koertel keskmiselt. On põhjendatud eeldada, et haigus on vastava tõu puhul pärilik. Päritavuse skeemi ei ole veel kindlaks tehtud.

KUIDAS see tekib? Haigus algab tavaliselt tavaliseks tõlgendatud silmapõletikuga. Silm on äkitselt valus, tekib pisaranire või rähm ja silm hakkab punetama. Koeral võib olla valulik tunne. Samuti võib silma sidekest paisuda. Sümptoomid tekivad nii äkitselt, et patsient enamasti suunatakse veterinaararsti poole.
Tavaliste silmapõletikuvastaste rohtudega sümptomid mõneks ajaks vaibuvad. Probleem aga jääb ja sümptomid tekivad siiski päris kiiresti uuesti. Korduvate kergemate põletike pärast glaukoom tekib järsku. Sümptomid on valu, valguskartus, tugev punetus silmavalgetel, suur pupill ja silma hägusus. Silmarõhu tõus on mõnikord nii järsk, et kogu silma paisub. Seisund on väga valulik. Kiire rõhu tõus hävitab nägemisnärvi ja silm võib pimedaks jääda vaid mõne tunniga. Kadu on sellisel juhul pöördumatu.